חדשות

האקדמית חמדת בדרך להקמת מרכז חוסן במכללה

חדשות13 בפברואר 2024    3 דקות
0

חצי מיליון שקלים יוענקו למכללה לחינוך שבשדות נגב לטובת הקמת מרכזי חוסן. היוזמה באה על רקע מלחמת 'חרבות ברזל' והצורך הגובר במתן מענה נפשי ורגשי ולחיזוק החוסן במוסדות האקדמיים. המרכז המוסדי ישרת בשגרה ובחירום את הסטודנטים ואנשי הסגל וכן את הקהילות הסמוכות למכללה.

האקדמית חמדת בדרך להקמת מרכז חוסן במכללה
צילום: תקשוב חמדת

מרכזי החוסן בדרכם גם לאקדמיה. לאחר שפרסמה בחודש ינואר קול קורא למוסדות האקדמיים להקמת "מרכזי חוסן" להתמודדות במצבי משבר, קרן אדמונד דה רוטשילד החליטה בסוף השבוע שעבר להעניק ל-12 מוסדות להשכלה גבוהה סכום של עד מיליון שקלים לטובת המרכזים. בין המוסדות שהתבשרו על הזכייה היא האקדמית חמדת, מכללה לחינוך בשדות נגב, אשר תקבל מענק של 500 אלף ש"ח.

המכללה, הממוקמת באזור עוטף עזה, הושפעה במידה ניכרת מאירועי המלחמה: הן ברמה הכללית בגין השבתת הלימודים ומעבר ללמידה מרחוק, והן ברמה האישית כנפגעים ומפונים רבים מקרב חבריה וכן הרוגים וחטופים במעגלים קרובים, מציאות שהסבה פגיעות נפשיות וכלכליות קשות. נושא החוסן הינו יסוד מרכזי בעשייה האקדמית במכללה ולפני כשלוש שנים פיתחה את המשנה החינוכית "פדגוגיה של חוסן" הרואה בטיפוח החוסן האישי תפקיד מרכזי של תהליך הלמידה וההכשרה במכללה, והפיכת המורה לדמות המפתחת חוסן בשגרה ובחירום בקרב התלמידים. בתוך כך, "המכון לפדגוגיה של חוסן" שפועל במכללה עוסק בפיתוח תכנים, הכשרות מורים, ליווי רשויות ומערכות חינוך, עריכת מחקרים, ועוד.

במכללה מציינים כי בכל "סבב מלחמה" באזור ישנה קפיצה משמעותית בכמות הפניות של סטודנטים ואנשי סגל הזקוקים לתמיכה נפשית. חרף המענים הרחבים שמעניקה המכללה בהיבט נפשי כגון "קו חם" עם פסיכולוגית שמלמדת במכללה לטובת מענה ראשוני, סדנאות לסגל המנהלי וצוות למניעת אובדנות, בהעדר תקציב רחב מדובר בליווי קצר מועד שאינו מסוגל לתת מענה מקיף לכלל הצרכים.

את המהלך יזמו קרן אדמונד דה רוטשילד, התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות הארצית, הפדרציות היהודיות של צפון אמריקה וקרן גרוס על רקע מלחמת 'חרבות ברזל' והצורך הגובר במתן מענה נפשי ורגשי למגוון אוכלוסיות בעת המשבר. הסכום שהוענק כולל בין הייתר שעות ייעוץ וליווי, שיינתנו על ידי הקואליציה הישראלית לטראומה בשווי של עד 60 אלף שקלים. מרכזי החוסן אשר עתידים לקום במוסדות האקדמיים, מיועדים לתת מענה לצרכי החירום המיידים של קהילת הסטודנטים בעת החזרה ללימודים, וכן לטווח הארוך בבניית תוכניות עבודה סדורות לשגרה ולחירום ולחיזוק החוסן המוסדי.

נשיא האקדמית חמדת הפרופ' חיים שקד ברך על המענק ואמר: "ההחלטה של קרן רוטשילד להעניק לאקדמית חמדת חצי מיליון ש"ח להקמת מרכז חוסן, לא רק עונה על צורך חשוב אלא גם מעידה על ההערכה לה זוכה המכללה בשל העשייה הענפה סביב המשנה החינוכית-מכללתית שלנו, 'פדגוגיה של חוסן'. קרן רוטשילד התרשמה מהגישה המערכתית שלנו לחוסן וזיהתה את היכולת שלנו לתרום לחוסן הן בתוך המכללה והן כלפי חוץ, ועל כך תודתנו".

פרופ' חיים שקד. צילום: אבי חיון

ד"ר דניאל ניקריטין, יו"ר משותף של המכון לפדגוגיה של חוסן, הוסיף כי "הקמת המרכז תאפשר לנו לקדם את חזונה של המכללה להוות מוקד למגוון רחב של מענים בתחום החוסן בהיבטים של ידע, פיתוח כלים ומתן תמיכה. המרכז יצטרף לפעולות השונות שנעשות במסגרת המכון לפדגוגיה של חוסן ויאפשר את הרחבת הפעילות".

דניאל ניקריטין. צילום: אלבום אישי

 

 

 

כתבות נוספות בחדשות

0

תושבת תל שבע נעצרה בחשד לקדר עם...

"זריחה מוקדמת": בפשיטה של כוחות המשטרה של המחוז הדרומי נעצרה תושבת תל שבע, קרובת משפחה של בכיר בארגון הטרור חמאס, בחשד לקיום קשר עם פעילי חמאס והזדהות עם ארגון הטרור תוך ביצוע הסתה ותמיכה למעשה טרור בישראל.

חדשות1 באפריל 2024    דקה אחת
0

יריד שישי במדרחוב קק"ל חוזר

ביריד המתחדש יציגו מעל 30 דוכנים מקוריים לצד העסקים במדרחוב, הברים התוססים ושדרת האוכל העשירה במקום באווירה שמחה עם מופעים של נגני רחוב. לצד היריד חוזר גם שוק האיכרים המתקיים במימון המשרד הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, ויציע תוצרת מגוונת ועשירה של חקלאי האזור

חדשות25 במרץ 2024    דקה אחת

כתיבת תגובה