בריאות

לקראת יום הכיפורים: קו פתוח בנושאי רפואה והלכה

בריאות6 באוקטובר 2019    3 דקות
0

"מכבי שירותי בריאות" תפעיל את הקו לשאלות הציבור עם רופאים ורבנים, שיהיה נגיש לחברי כל הקופות

לקראת יום הכיפורים: קו פתוח בנושאי רפואה והלכה
"אלפים ייהנו מהשירות". במרכז, קרן שכטר | צילום: באדיבות "מכבי שירותי בריאות"

כמדי שנה, מפעילה “מכבי שרותי בריאות” קו טלפוני פתוח המיועד לשאלות הציבור בנושאי בריאות, רפואה והלכה, לקראת צום יום הכיפורים. ל”שבע” נמסר, שמי שיענו על השאלות הם רופאים מומחים ורבנים שיישבו יחד, וישיבו על מגוון שאלות הציבור. הקו יהיה נגיש לחברי כל קופות החולים.

הקו החל לפעול מהיום (ראשון) בין 15:00 ל-19:00, ומספרו: 03-5141010.

השנה, יכלול הקו יותר אנשי צוות ואפשרות של מתן מענה לשואלים רבים יותר בעת ובעונה אחת. כאמור, במסגרת המוקד ניתן יהיה להתייעץ עם רופאים מומחים ורבנים בענייני רפואה והלכה. הקו סיפק בעבר מענה למאות פניות של הציבור הרחב במגוון נושאים, כמו כיצד על אדם שנוטל תרופות בהוראת רופא לנהוג בצום, האם לאם מניקה מותר לצום, האם לדוגמה אדם שעבר ניתוח מספר ימים לפני הצום מחויב להגיע לבית הכנסת, ומתי מותר לשתות בשיעורים (כמויות קטנות ומדודות כל פרקי זמן קבועים)? בנוסף, יופק עלון הלכתי רפואי מיוחד בעברית, אנגלית, וצרפתית, ויופץ גם בעשרות אלפי עותקים במרכזים הרפואיים של “מכבי”.

“אני מברך על היוזמה הברוכה ש’מכבי’ מובילה מזה שנים רבות למען בריאותם של חברי הקופה וכלל הציבור”, התייחס לנושא מנכ”ל “מכבי שירותי בריאות, רן סער. גם קרן שכטר (ראש מחוז הדרום ב”מכבי”) מרוצה מהעניין: “אין לי ספק שגם השנה ולאור הרחבת הקו הפתוח, אלפים ייהנו מהשירות הייחודי של הרבנים והצוות הרפואי”.

שאלות שעלו בקו אשתקד:

אני סובל מיתר לחץ דם, ונוטל מספר תרופות. האם מותר לי לצום?

“ברוב המקרים, לחולי יתר לחץ דם מותר לצום, אך עליהם להמשיך לקחת את התרופות שלהם. לפי חוות דעת של הרופא המטפל, ניתן בחלק מהמקרים לוותר על תרופה אחת המכילה חומר משתן, ולכן מקשה על הצום. במידת הצורך, חולים אלו יכולים לפי ההלכה לשתות עד 40 סמ”ק מים בהפרש של 9 דקות”.

אני נוטל אנטיביוטיקה בהוראת הרופא. האם אפשר להמשיך?

“ישנן תרופות אנטיביוטיות שניתן להחליפן לפעמיים ביום, וכך להפחית את מספר הפעמים בהן יש לשתות. אם מדובר בטיפול אנטיביוטי משולש (למניעת כיבים), חשוב להקפיד על שתייה בכמות מועטה (עד 40 סמ”ק) בהפרש של 9 דקות בין לגימה ללגימה. אם ניתן, מומלץ לדחות את תחילת הטיפול לאחר הצום”.

אני חולה סוכרת. האם מותר לי לצום?

“למחלת הסוכרת יש כמה דרגות חומרה; אם מדובר בחולה המאוזן באמצעות דיאטה ונוטל עד כדור אחד ביום, ניתן לצום ולא ליטול את הכדורים. הצום עצמו צפוי לגרום לירידת רמת הסוכר. יחד עם זאת, חשוב להצטייד בסוכר זמין כך שאם לא חשים בטוב, ניתן לקחת ולהעלות את רמת הסוכר או לשתות מיץ ענבים בכמות קטנה (עד 40 סמ”ק) כל 9 דקות. חולה סוכרת הנוטל אינסולין במינון נמוך או בשילוב עם כדורים, יכול להתחיל לצום, אך מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל, ולנסות להוריד את כמות הכדורים ואת מינון האינסולין במהלך הצום. חולי סוכרת נעורים אינם יכולים לצום”.

אני בהיריון לאחר טיפולי פוריות רבים. האם מותר לי לצום? (ניתן לשאול זאת גם לגבי נשים לאחר הפלות חוזרות, היריון מרובה עוברים, היסטוריה של צירים מוקדמים וכו’).

“חשוב מאוד שנשים הרות במצבים ייחודיים כמו היריון מרובה עוברים, טיפולי פוריות והפלות בעבר, יקפידו על מנוחה, שהייה במזגן ושתייה לסירוגין כל 9 דקות של מיצים ממותקים או בירה שחורה. כמובן, במצבים בהם האישה חשה ברע, ומצבה אינו משתפר באמצעות השתייה, יש לאכול מעט. ניתן לאכול מעט גם במצב בו מתחילים צירים משמעותיים, ירידת מים או דימום קל”.

אני בחודש תשיעי, ואמורה ללדת בסמוך לצום. האם מותר לי לצום?

“ניתן להתחיל בצום בתנאי שהינך נמצאת במרחק סביר מבית חולים, מכיוון שלעתים הצום עשוי לזרז את הלידה”.

כתבות נוספות בבריאות

0

קורונה : מסלולי החולים הנוספים מהדרום

מסעדה, תחבורה ציבורית ומסיבת פורים במועדון. אלה מסלולי חולי הקורונה החדשים שאושפזו בסורוקה

בריאות17 במרץ 2020    2 דקות
0

מיון נשימתי (רספירטורי) הופעל לפני יומיים במלר״ד...

6 מאושפזים ב"מתחם הקורונה" בבית החולים

בריאות12 במרץ 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה