חדשות

אוניברסיטת בן- גוריון בנגב מקימה מרכז ישראלי לטיפול  תומך לחולים עם מחלות חשוכות מרפא  

חדשות20 באוקטובר 2020    2 דקות
0

המרכז לטיפול פליאטיבי ע"ש קאפי ואריק פלנדרז באוניברסיטת בן- גוריון בנגב יקדם מחקר, חינוך, הכשרה והסברה לטיפול פליאטיבי עבור תושבי ישראל.

אוניברסיטת בן- גוריון בנגב מקימה מרכז ישראלי לטיפול  תומך לחולים עם מחלות חשוכות מרפא   
קאפי פלנרדז ז"ל. צילום: אלבום פרטי

אוניברסיטת בן-גוריון בנגב משיקה מרכז פליאטיבי לקידום ההוראה והמחקר בתחום, מרכז ראשון מסוגו בישראל. בכך  ישראל מצטרפת לאוניברסיטאות מובילות  שהקימו מרכזים נבחרים מעין אלו ברחבי העולם. מרכז המשאבים הישראלי לטיפול פליאטיבי ע”ש קאפי ואריק פלנדרז יתבסס על ריכוז המומחים הגדול בתחום הקיים באוניברסיטת בן- גוריון בנגב. כמרכז לטיפול פליאטיבי אקדמי הראשון בישראל הוא יזום ואף יממן מחקרים בתחום, יפתח קורסים, שיטות הוראה  והכשרה חדשניות ואף יקדם הסברה ותמיכה בהרחבת הטיפול הפליאטיבי לכל תושבי המדינה הזקוקים לכך. “לאוניברסיטת בן- גוריון יש את הריכוז הגדול ביותר של מומחים לטיפול פליאטיבי בארץ והמומחיות שלנו נמשכת למעלה מ- 25 שנה”, ציין מנהל המרכז פרופ’ פסח שוורצמן. “אוניברסיטת בן- גוריון בנגב היא שיזמה ומנהלת את תכנית ההכשרה הלאומית לטיפול פליאטיבי (INPACT) שפותחה במימון JOINT-ESHEL  והפדרציה היהודית בניו יורק. יש לנו למעלה מ- 2,000 בוגרים ואנחנו להוטים להרחיב את התוכנית במטרה לשלב הכשרה חדשה וחדשנית. אנו מצפים לעבוד עם כל המומחים בישראל ולקדם טיפול פליאטיבי מהדרום עד לצפון”.

הכרזה היסטורית זו התאפשרה הודות לנדיבות ליבם של משפחת פרוסרמן מטורונטו, קנדה, שהעניקה מתנה נדיבה מאוד לאוניברסיטת בן- גוריון בנגב לטובת הקמת מרכז זה ואף כיבדה את זכרם של ד”ר ויויאן ראקוף, ד”ר אהרון קלוג, ופרופסור אדם קלוג ז”ל.

המרכז הפליאטיבי נקרא ע”ש קאפי ואריק פלנדרז ז”ל שהיה ממייסדי העמותות הקנדיות של אוניברסיטת בן-גוריון משנת 1973 ואף היה לנשיאה הראשון.

לאחר מותו בשנת 1991, בגיל 54 מסרטן הריאות, אשתו מרסיה (קאפי) הביעה עניין בהנגשת טיפול פליאטיבי ועסקה בקידום מטרה זו שנים רבות, הן בקנדה והן בישראל. ” אף אחד לא צריך לעבור את אותה טראומה של עזרה לאדם אהוב להתמודד עם מחלה קשה ללא רשת תמיכה מקצועית”, אמרה בזמנו ובהתאם לצו ליבה הקימה בשנת 2000  קרן חינוך באוניברסיטת בן- גוריון לזכרו של בעלה המנוח, שהוקדשה לרפואה פליאטיבית. עם פטירתה של קאפי פלנדרז  מוקדם יותר השנה בגיל 81, נשיא אוניברסיטת בן- גוריון בנגב, פרופ’ דניאל חיימוביץ’, הודיע לארבעת ילדיה כי האוניברסיטה  תכבד את משפחת פלנדרז על ידי קריאת המרכז החדש על שמם. “אנו מאמינים שמרכז זה על שם קאפי ואריק יסייע בהנגשת הטיפול הפליאטיבי הרבה יותר ברחבי ישראל, בדיוק כפי שקאפי היתה רוצה”, אמר פרופ’ שוורצמן. בנוסף לפרופ ‘ שוורצמן, החברים המייסדים של המרכז החדש כוללים את ד”ר יורם זינגר, פרופ’ מרק קלרפילד וד”ר טלי סמסון.

כתבות נוספות בחדשות

0

חשד לתקיפת פעוטות בגן בבאר שבע

גננת הגן עוכבה לחקירה

חדשות1 בדצמבר 2020    דקה אחת
0

בניית המגדל השלישי בפרויקט “גרנד אביסרור” בבאר...

החברה צפויה להתחיל באכלוס המגדל בחודש ינואר – בהתאם למועד שהוגדר מראש. שיווק המגדל הרביעי בפרויקט בעיצומו

חדשות30 בנובמבר 2020    דקה אחת

כתיבת תגובה