חדשות

לא יהיו בחירות מקומיות חוזרות בבאר שבע…

חדשות14 במרץ 2019    3 דקות
0

בית המשפט העליון דחה את ערעורו בעניין של נחום קרליץ על דחיית עתירתו במחוזי, וחייב אותו בהוצאות של עשרות אלפי שקלים, בטענה שמדובר ב"ערעור סרק"

לא יהיו בחירות מקומיות חוזרות בבאר שבע…
נחום קרליץ. "מערער סדרתי" | צילום: ארכיון "שבע"

כצפוי, 3 משופטי בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים בעניינים מינהליים (השופטים יצחק עמית, ג'ורג' קרא ואלכס שטיין) דחו, אתמול (רביעי) את ערעורו של נחום קרליץ על החלטת בית המשפט המחוזי בבאר שבע בשבתו כבית משפט לעניינים מינהליים, לדחות את ערעורו על תוצאות הבחירות המקומיות האחרונות בבירת הנגב. בהליך היו 30 משיבים: 27 חברי מועצת העיר הנבחרים (כולל ראש הרשות רוביק דנילוביץ', ו-4 סגניו), המועמד לראשות העירייה אפרים פיינבלום, מנהל הבחירות אלי יפרח וועדת הבחירות לרשות.

כותב פסק הדין, השופט עמית, ציין שמדובר ב"ערעור סרק", וכבר בפתח הדברים, "ובאופן חריג", שרטט "קווים לדמותו של המערער, המצטייר כעותר סדרתי, שלא לומר טרדן, בכל הקשור לבחירות בעיר". כזכור, קיבלה רשימתו של קרליץ 541 קולות בבחירות, כאשר אחוז החסימה עמד על 2,884 קולות (או לטענת המערער, 2,257): "מזה שנים רבות, ככל הנראה יותר מ-20 שנה, חוזר המערער ומטריד את בתי המשפט בערעורי סרק, הנוגעים להליך הבחירות בבאר שבע". כך למשל, בהליך משפטי מ-1999, נרשם ש"העורר נוהג לנקוט בהליכים חזור ונקוט, וכפי הגדרתו מדובר ב'מערער סדרתי'". בפסק הדין בנושא הודגש: "הערעור סומך ברובו על סברות וטענות, שנולדו לצורך הגשת הערעור, מבלי שיש בידי המערער ראיות לביסוס טענותיו, על אף שלפי הצהרתו, הוגש הערעור אחר עיון". הליך דומה הוגש גם ב-2003…

ועמית המשיך להתפייט: "הנה כי כן, חלפו שנים, מים זרמו בקישון ובירדן, והמערער עדיין ממשיך בשלו, ומתייצב שוב בפני בית המשפט קמא ובפנינו. כאמור, המערער לא 'גירד' את אחוז החסימה, ובעתירתו הוא מבקש סעד 'צנוע' של ביטול הליך הבחירות", בהן זכה דנילוביץ' ברוב של יותר מ-92 אחוזים לראשות העירייה ורשימתו קיבלה 16 מנדטים במועצה. "לאור התנאי הנדרש בחוק ובפסיקה, ולפיו יש להצביע על ליקויים, העלולים להשפיע על חלוקת המנדטים, ההליכים בהם נקט המערער הם יומרניים, בלשון המעטה". בנוסף, הצהיר יפרח, שכבר בתחילת מערכת הבחירות האחרונה, הודיע לו קרליץ, ש"בכוונתו להוביל מהלך, שיגרום לבחירות נוספות בעיר"…

השופט הוסיף, בין היתר: "המערער ערך חישובים שונים ומשונים, תוך שהוא מעביר קולות מרשימה אחת לאחרת. התקשיתי לרדת לסוף דעתו". אולם, "מכל מקום, ניתן להבין שאין היגיון בטענות אלה, שאינן יכולות לגרום לשינוי בתוצאות הבחירות". בנוסף, "כבר לפני 20 שנה", העלה קרליץ טענות לגבי מנעולי הקלפיות, ללא הנחת "תשתית ראייתית לפגם" בעניין "ולספקולציות הקונספירטיביות, שהעלה בהקשר זה, גם בדיון בפנינו".

רוביק דנילוביץ'. סעד "צנוע" | צילום: ארכיון "שבע"

והוא סיכם: "הליקויים, עליהם הצביע המערער, אינם ליקויים ולמצער, בוודאי שאינם ליקויים, היורדים לשורשו של עניין, ושיש בהם כדי להשפיע על תוצאות הבחירות. ובקיצור, המערער רחוק עד מאוד לעמוד בנטל המוגבר, המוטל על מי שמבקש להביא לביטולן של תוצאות הבחירות". לבסוף, נדחה הערעור "על כל חלקיו ורכיביו", כאשר לנוכח העובדה "שהמסננת היחידה מפני ערעורי סרק חוזרים ונשנים מצד המערער היא דרך חיוב בהוצאות", פסק השופט עמית, שקרליץ "ישא בהוצאות המשיבים 1 ו-2 (יפרח וועדת הבחירות – י.ס.ד) בסך 20 אלף שקלים, ובהוצאות המשיבים 3 – 5 (דנילוביץ' וממלאי מקומו, ד"ר חפצי זוהר וטל אל על, כולם מרשימת "דרך חדשה בראשות רוביק דנילוביץ'" – י.ס.ד) ו-8 – 20 (יתר 13 חברי הרשימה, שנבחרו למועצה – י.ס.ד) בסך 20 אלף שקלים. האחרונים טענו לנזקים כבדים, שנגרמו להם עקב הגשת הערעור, שגרם לעיכוב בהעברת התשלומים, המיועדים למימון הבחירות. נושא זה תלוי ועומד בפני בית משפט זה (בג"צ 9259/18), ולכן איננו רואים להידרש לנזקים אלה במסגרת הערעור ד'כאן".

כתבות נוספות בחדשות

0

הסכם קיבוצי במפעל התרופות "פריגו" שבירוחם

במועצת ירוחם מקווים, שההסכם לקראת מכירת החברה, ומהלכים נוספים יאפשרו להפוך את ירוחם "לעיירה מובילה בתחום הקנאביס הרפואי, ולהביא בשורות נוספות לשוק הבינלאומי"

חדשות22 במאי 2019    4 דקות
0

ארגון הקבלנים בנגב מברך: "רמאדן כרים"

בזמן שברחבי הארץ והעולם מציינים את חודש הרמדאן, ציין ארגון הקבלנים בנגב את שבירת הצום בסעודת "איפטאר" חגיגית ורבת משתתפים.

חדשות22 במאי 2019    דקה אחת

כתיבת תגובה