מגזין

המרחב המוגן של אנה

מגזין29 במרץ 2021    5 דקות
0

אנה פתחוב, יוצרת ותסריטאית מבאר שבע לא נתנה לקורונה לעצור אותה. היא יצרה סדרת רשת ועכשיו זקוקה לתמיכה שלכם כדי להוציא אותה לפועל

המרחב המוגן של אנה
אנה פתחוב וניצן רוטשילד . צלם טל בלובר

אנה פתחוב היא שחקנית ותסריטאית מבאר שבע. היא למדה בבית הספר למשחק גודמן וכמו כל עולם התרבות נכנסה להדממה בשנה האחרונה בעקבות הקורונה. אבל פתחוב החליטה שדווקא בשנה הזו היא תנסה להגשים את החלום שלה: “החלטתי לא ליפול לייאוש, לעשות מהלימון לימונדה וליצור את פרויקט החלומות שלי – “מרחב מוגן” סדרת רשת על סטודנטים בבאר ששבע בזמן מבצע צבאי.  חברתי לאייל דיקמן, במאי שביים את סדרת הרשת “בני ברק ת”א” שהייתה מועמדת בתחרות פרסי אופיר, וביחד יצאנו למסע לצלם 4 פרקים, עונה מלאה של “מרחב מוגן”.

רוב השחקנים בסדרה הם בוגרי “גודמן”, חלקם באר שבעיים, שגדלו והתחנכו בעיר ויודעים היטב את ההוויה המיוחדת של באר שבע. פתחוב ובעלה, ניצן רוטשילד משחקים זוג בסדרה בנוסף לזוג נוסף: ” בין היתר אני מנפצת את המיתוס שלזוגות אסור לעבוד ביחד, דווקא הכי כיף ככה”.

דור ברנס ונופר ברנס. צילום: טל בלובר

“מרחב מוגן” היא קומדיית מצבים, אשר מתרחשת בעיר באר שבע, בתקופה של מבצע צבאי, בו מתקיימת לחימה בין ישראל לחמאס וכל יום מלווה באזעקות משיגור טילים. גיבורי הסדרה הם תושבי העיר, חלקם סטודנטים, שמנסים להמשיך בשגרה לצד האזעקות, מה שיוצר מצבים קומיים רבים. האזעקות מעצימות מצבים טעונים שכבר קיימים ומוסיפות רובד נוסף של התמודדות: “הסדרה נוגעת בנושא שמאוד קרוב לליבי כי גם אני הייתי סטודנטית בכל שלושת המבצעים. בעופרת יצוקה למדתי תקשורת ב”ספיר” ואף נמלטתי מהמכללה לפני שקסאם פגע בשטחה. בהמשך למדתי משחק ב”גודמן” בזמן המבצעים “עמוד ענן” ו”צוק איתן”, תקופה שבאר שבע הפכה למוקד ההפצצות. בתקופה הזאת ב”גודמן”, עודדו אותנו ליצור בעצמנו כי ידעו כי שוק המשחק הוא תחום מאוד קשה ותחרותי ועל מנת לא להיות בחסדיהם של אחרים עודדו אותנו ליצור מופע של יצירות פרי עטנו. בתהליך העבודה קפץ לי הרעיון ליצור סדרה מלאה “מרחב מוגן” אבל דמיינתי אותה יותר בפורמט מצולם אז כתבתי את החומרים והנחתי אותם בצד. כשסיימתי את הלימודים הרמתי ביחד עם בעלי, שהוא גם שחקן ובמאי, ניצן רוטשילד, צילומי גרילה, וצילמנו פרק אחד מהסדרה. אבל תמיד היה לי חלום להחיות שוב את הפרוייקט ולצלם עונה מלאה. ידענו שסדרת רשת הוא פורמט צעיר, עכשווי, קצר ומתאים לעידן הניידים ורצינו ליצור סדרת רשת איכותית שיש לה קשת סיפורית שמתפתחת מפרק לפרק ושהקהל יוכל להזדהות עם הדמויות בה, והכי חשוב לצחוק”.

הבמאי אייל דיקמן. צילום: הדר ברל

למה דווקא עכשיו?

“הקורונה הוכיחה לנו, שלא משנה אם זאת מגיפה עולמית, או במקרה של הסדרה שלנו מבצע צבאי שמשקף סכנה ממשית על החיים, אנשים עדיין רוצים להמשיך לחיות- להמשיך לאהוב, לעשות סקס, להמשיך לבלות, להמשיך להגשים את החלומות שלהם, לא להתייאש מעולם הדייטים ולהמשיך לחפש את מה שיעשה אותם מאושרים. עכשיו תדמיינו כמה הלהט לעשות את כל הדברים האלו עולה כשאתה סטודנט, כשאתה מתחיל לבנות את החיים שלך, את הקריירה שלך, את מי שאתה, שאתה רוצה לבלות ולטרוף את העולם. אין בארץ סדרה על סטודנטים, פשוט אין. בעוד שבארה”ב מפוצצים את המרקע במסיבות קולג’ פרועות וצבעוניות, אצלנו זה פשוט לא קיים. לא קיים על המסך. במציאות יש כאן עולם סטודנטים עשיר וייחודי, עם ניחוח שאין בארה”ב. באר שבע הוא המקום להיות בו סטודנט. הריחוק מהמרכז יצר קהילת סטודנטים ייחודית, אפשר לומר כפר סטודנטים, שאין בשום מקום אחר בארץ. אתה הופך להיות תלוי בחברים שלך, אלו שמגיעים לעיר רחוקים מהמשפחה ומכל מה שהכירו ואלו שגרים בעיר פוגשים בידיים פתוחות את הסטודנטים שמגיעים אליה ורוצים גם להרגיש חלק מהקהילתיות שנוצרת. הסדרה שלנו משלבת את העולם של הסטודנטים עם הסכנה של המלחמה, מצב יוצא דופן ובלתי נתפס למרבית המקומות בעולם. חשוב לנו להביא למסך קומדיה ישראלית, שבה למצב הבטחוני יש נוכחות ואשר כוללת דמויות מגוונות מעדות ומרקעים שונים. דרך הקומדיה אנחנו רואים את חיי היומיום תחת האיום. חשוב לנו לא לצייר את באר שבע בצורה סטריאוטיפית, אלא להראות שלדרום יש גם צדדים אחרים ממה שאנחנו רגילים לראות בטלוויזיה. הדרום מלא בצעירים, בסטודנטים, בפאבים, בחיי לילה וכן בכל תקופת הלימודים שלי הדרום היה מלא גם בגראדים. לא משנה כמה זמן עבר מהמבצע האחרון, הסכנה תמיד מרחפת – עוטף עזה ושדרות עדיין מרגישים אותה על בשרם עד היום, באר שבע עדיין לא שוכחת”.

אנה פתחוב. צילום: טל בלובר

עכשיו פתחוב נמצאת במהלכו של תהליך גיוס המונים כדי לצלם את הסדרה, וזקוקה לתמיכה שלכם: “אנחנו מגייסים 55 אלף שקלים, בגיוס המונים באתר isuport https://www.isupport.org.il/product/merchavmugan

אנחנו חייבים לגייס את הכסף כדי לצלם את הסדרה באפריל. ליצור לבד סדרת רשת זה דבר מאוד יקר. יש לנו הרבה לוקיישנים, ארט, נסיעות, אוכל, ציוד וכל זה עולה לא מעט כסף. אבל החלטנו שאפילו שאין לנו גב כלכלי, זה לא מה שימנע מאיתנו ליצור ולתת לקול שלנו להישמע. “גודמן” בית הספר למשחק ישר תמכו בפרוייקט ונתנו תרומה נכבדת. זה ערך נוסף שיש ללימודים בדרום ובבאר שבע, ההדדיות והרצון שאנשים שגדלו בעיר יעלו ויצליחו. אני מרגישה קצת שליחה של העיר, כי בתור באר שבעית נמאס לי מהייצוג שיש לבאר שבע והדרום על המסכים- פשע, סמים, אלימות. אדם מהתעשייה שקרא את התסריט ישר שאל אותי “זה בבאר שבע? איך זה שאין שם גמל?” והיה לי ברור שהרבה אנשים לא יודעים מה זה באר שבע. הגיע הזמן שנראה שהדרום הוא צעיר, תוסס, יפה, חדש, וזה מה שאני רוצה להביא אל המסך. אם גם אתם חולקים איתי את החזון אני מזמינה אתכם לתמוך בפרוייקט שלנו. כל סכום מהקטן ביותר יקדם אותנו ויקרב אותנו למטרה.

 

 

כתבות נוספות במגזין

0

דואר בעצמאות

הדוורית שרה אלמליח מדימונה המשיכה גם במהלך שנת הקורונה לחלק דואר ברחוב העצמאות בעיר מגוריה

מגזין18 באפריל 2021    דקה אחת
0

אלה מצטייני הרמטכ”ל 2021 מבאר שבע והאזור

חמישה קצינים וארבעה נגדים תושבי הנגב מתוך 60 הנגדים והקצינים מקבלי אות ההצטיינות זכו בכבוד הגדול

מגזין14 באפריל 2021    12 דקות

כתיבת תגובה