בריאות

פרוצדורה חדשנית בסורוקה

בריאות12 ביולי 2023    2 דקות
0

לראשונה בסורוקה: השתלת משאבה למתן כימותרפיה ישירות לעורק הכבד

פרוצדורה חדשנית בסורוקה
ד"ר בוריס פרלוב, פרופ' יצחק אביטל, אקטרינה ורטנוב (אחות במחלקה לכירורגיה א'), ד"ר עזאלדין אבו זיד | צילום: רחל דוד

דינה שמאמא, בת 54, תושבת באר שבע ואם לשלושה, סבלה מגידול סרטני במעי הגס שהתפשט לכבד ולריאות. היא טופלה במרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה בסורוקה ובמחלקה לכירורגיה א', ועברה ניתוחים וטיפולים כימותרפיים, ביניהם הפרוצדורה של השתלת פורט למתן כימותרפיה ישירות לעורק הכבד (HEPATIC ARTERY INFUSION PORT).

בכימותרפיה שניתנת לטיפול בגידול בכבד בדרך המסורתית של עירוי וורידי מדוללת בכל הגוף, התרופה שמגיעה בסוף לכבד נמצאת בריכוז נמוך. בפרוצדורה החדשנית, מושתלת משאבה באופן תת עורי בין הצלעות לאגן המחוברת באמצעות צנתר קטן לעורק הכבד. המשאבה מפנה את הכימותרפיה ישירות אל הכבד ובריכוזים שיכולים להגיע עד פי 400 מהריכוז שיגיע בדרך המסורתית של כימותרפיה במתן תוך ורידי .

את הניתוח החדשני הוביל פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה והמחלקה לכירורגיה א' בסורוקה, יחד עם ד"ר עזאלדין אבו זיד, מומחה במחלקה לכירורגיה א', ד"ר בוריס פרלוב, מרדים בחטיבת ההרדמה וצוות סיעודי בחדר הניתוח.

ד"ר עזאלדין אבו זיד, מומחה בכירורגיה במחלקה לכירורגיה א' במרכז רפואי אוניברסיטאי סורוקה: "שיטה זו מאפשרת לנו לטפל ביעילות בסרטן במצבים שבהם כימותרפיה תוך ורידית מסורתית לבדה לא טיפלה. מכיוון שהכימותרפיה בשיטה זו מטפלת רק בכבד, אנו משלבים גם טיפול של כימותרפיה תוך ורידית, בשל יכולתה להוריד את סיכויי התפשטות הסרטן או ההתרחשות במקום אחר. חשוב לציין שהניתוח מיועד לחולים מסוימים, בהתאם למצב הרפואי של כל מטופל, ולא לכל מי שמקבל טיפול כימותרפי. יחד עם זאת, לפורט הכימותרפיה לעורק הכבד יתרונות במינון רב עוצמה של תרופה המגיעה ישירות לכבד והפחתה משמעותית של תופעות הלוואי מהכימותרפיה".

פרופ' יצחק אביטל, מנהל מרכז לגסי הריטג' לאונקולוגיה ומנהל המחלקה לכירורגיה א' בסורוקה: "התכלית העיקרית של השתלת פורט כימותרפיה לעורק הכבד היא הפחתת סיכויי הישנות של הסרטן, הפיכת גידולים לא נתיחים לגידולים נתיחים והארכת חיים בהשוואה לכימותרפיה דרך הווריד. עם זאת, אם אין באפשרותנו להסיר את הגידול מהכבד בניתוח הראשוני, אנו עשויים להשתמש במשאבת עורק הכבד כגישה טיפולית ראשונה. במידה והפרוצדורה הניתוחית כוללת רק פורט משאבה ההליך נמשך כשעתיים, והצפי להחלמה של המטופל מהפרוצדורה הוא כ- 48 שעות. במידה והשתלת הפורט היא כחלק מניתוח כבד אחר שנעשה למטופל, אזי ההליך עשוי להימשך יותר שעות ויידרש אשפוז ממושך בהתאמה. בנוסף הטיפול הזה ניתן כטיפול משלים לאחר הסרת הגידול וכדי למנוע את חזרתו".
דינה שמשמא מודה בהתרגשות: "אני מודה לכל הצוות שנלחם יחד איתי במחלה. כבר כמעט שנה שאני מטופלת בבית החולים ומרגישה שכל הצוות נמצא בשבילי. העובדה שלא מוותרים ומנסים בכל דרך ופרוצדורה לצלוח את התפשטות המחלה מוערכת בעיני מאוד. תודה לכל מי שמטפל בי ועוזר לי להילחם במחלה".

כתבות נוספות בבריאות

0

דנילוביץ' סייר באתר הבנייה של בית החולים...

הנהלת אסותא אירחה את ראש עיריית ב"ש כשנה לפני פתיחתו הצפויה של המרכז הרפואי החדש

בריאות29 באוגוסט 2023    3 דקות
0

אירוע מיוחד לשמירה על בריאות הקהילה האתיופית...

יחד עם קופת החולים 'כללית' התקיים ערב הסברה בנושא מניעת מחלות כליה בקרב חולי סכרת ויתר לחץ דם בשפה האמהרית

בריאות13 באוגוסט 2023    דקה אחת

כתיבת תגובה